Jak stosować i czym się różnią poszczególne preparaty.
Mnogość i różnorodność preparatów przeznaczonych do stosowania w zbiornikach z krewetkami mogą stanowić trudności w wyborze dla mniej zaawansowanego użytkownika. W tym artykule przybliżymy i wyjaśnimy jak należy posługiwać się naszymi preparatami.
Pierwsza podstawowa zasada:
Bezwzględnie należy unikać nadmiernego dawkowania jakichkolwiek preparatów do zbiorników. Należy pamiętać, że zbyt duże lub nieuzasadnione częste dawkowanie preparatów może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Nasze preparaty podzielić można na dwie grupy:
Grupa podstawowa: przeznaczona jest do startu zbiorników oraz podmian wody: BioBacter, BioNitro, Shrimp Bacter, Multipowder, MegaBacter
Grupa uzupełniająca: PSBacter, BioProbiotic, BioEnzym, Rich One.
Ważne!
W każdym opakowaniu preparatów znajduje się łyżeczka dozująca oraz określone dozowanie wyjściowe. Preparaty należy odmierzać i dozować załączoną łyżeczką dozującą (nie łyżeczką od herbaty). Dozowanie na przysłowiową „pałę” przyniesie zawsze więcej szkód niż pożytku, a wsypanie ½ opakowania do zbiornika to pewna katastrofa ekologiczna.
Jakich preparatów należy używać do startu zbiornika
Do startu zbiornika przeznaczone są przede wszystkim BioBacter, MultiPowder, BioNitro oraz Shrimp Bacter i Mega Bacter. Jako dodatek można wykorzystać Rich One.
BioBacter – do startu zbiorników roślinnych, zbiorników ogólnych z roślinami, rybami ozdobnymi.
Multipowder – kompleksowy preparat zawierający m.in. bakterie nitryfikujące, denitryfikujące, fotosyntetyczne PSB, bakterie probiotyczne, enzymy. Przeznaczony i polecany jest przede wszystkim do startu i pielęgnacji zbiorników dla krewetek ozdobnych.
BioNitro – zawiera bardzo efektywny kompleks bakterii nitryfikujących i denitryfikujących oraz probiotyków. Przyśpiesza cyrkulację azotu w zbiorniku. Szybko usuwa azot amonowy i azotyny. Redukuje nadmiar azotanów. Może być używany do startu zbiorników z krewetkami ozdobnymi. Szczególnie polecany do regularnego stosowania w zbiornikach z dużą ilością ryb.
Shrimp Barter – przeznaczony i polecany przede wszystkim do startu i pielęgnacji zbiorników dla krewetek ozdobnych. Różni się od MultiPowder, BioNitro, BioBacter głównie zastosowanym nośnikiem oraz kompozycją mikroorganizmów.
Mega Bacter - Specjalnie skomponowany kompleks bateryjny przeznaczony do prowadzenia i startu przede wszystkim zbiorników z rybami i krewetkami ozdobnymi. Różni się od MultiPowder, BioNitro, Shrimp Bacter głównie zastosowanym nośnikiem oraz kompozycją mikroorganizmów jak i dozowaniem.
W przypadku startu nowych typowych zbiorników przeznaczonych tylko dla krewetek, szczególnie polecamy użycie Mega Bacter albo Shrimp Bacter albo Multipowder albo . Można użyć ewentualnie BioNitro. Nie należy stosować tych 3 preparatów na raz w pełnych dawkach(!). Jeśli ktoś posiada w swoim wyposażeniu wszystkie 3 preparaty, to najkorzystniej jest wykorzystywać je naprzemiennie przy regularnych podmianach wody a do startu zbiornika użyć jednego z nich.
Pytanie: Czy bakterie można przedawkować?
Same, „pojedyncze”, „czyste” bakterie jest raczej trudno przedawkować. Ale preparaty bakteryjne jak najbardziej. W uproszczeniu… wszystkie preparaty bakteryjne oprócz bakterii w stanie anabiozy zawierają konieczne nośniki (na których osadzone są bakterie), niejednokrotnie odżywki, enzymy czy witaminy. Te właśnie dodatkowe substancje znajdujące się w preparatach bakteryjnych w przypadku przedawkowania będą stanowić problem w zbiorniku. Zbyt duże dawkowanie każdego jednego preparatu bakteryjnego będzie bardzo mocno wpływać na obciążenie biologiczne zbiornika. Zamiast tworzyć równowagę biologiczną w zbiorniku, będzie ją niszczyć. I w efekcie zamiast stabilnego biologicznie zbiornika możemy otrzymać martwe, toksyczne bajoro.
Czy wiesz, że...
Jako dodatkową pożywkę dla bakterii przy starcie zbiornika dla krewetek ozdobnych korzystnie jest wykorzystać pokarm PIKOo new born. Podczas startu nowego zbiornika, przed zalaniem wodą, rozsypać równomiernie na podłożu 1-2 łyżeczek (dołączoną do opakowania) na 25 l wody.
Zasada ½ dawki
Przy pierwszym dozowaniu wszelkich nowych preparatów do zbiorników, warto jest stosować tzw. zasadę ½ dawki czyli dozujemy ½ zalecanej dawki i obserwujemy jak reaguje zbiornik. Jeśli po określonym czasie nic złego się nie dzieje, możemy wydozować pełną dawkę ale na dwa razy dłuższy czas niż określone jest to w opisie – tzn. jeśli w opisie jest określona dawka co tydzień, to będzie to 2 tygodnie. Jeśli po 2 tygodniach skutków ubocznych i problemów nie stwierdzimy, możemy dany preparat zacząć stosować regularnie, zgodnie z opisem.
Uwaga! Zasady ½ dawki nie stosujemy przy starcie zbiornika, gdzie używamy preparatu przeznaczonego do startu w pełnej określonej przez producenta dawce.
Preparaty uzupełniające
PSBacter - zawiera różne aktywne enzymy i aminokwasy. Jest bogaty w witaminy z grupy B takie jak ryboflawina (witamina B2), kwas foliowy (folacyna, witamina B9), biotyna (witamina B7) oraz kwas pantotenowy. PSBacter potrafi usuwać niebezpieczne zanieczyszczenia wody - amoniak, azotyny oraz siarkowodór. Rozkłada pozostałości pokarmów oraz odchodów. PSBacter można też stosować do podmian wody ale wtedy rekomendujmy aby nie dodawać innych preparatów biologicznych.
BioProbiotic - to produkt zawierający mikroorganizmy probiotyczne (m.in. Bacillus natto, Lactobacillus casei), które w korzystny sposób wpływają na wzrost krewetek i polepszają ekosystem zbiornika. Zwiększa ilość biofilmu. BioProbiotic może być wykorzystany jako dodatek do samodzielnie wykonywanych pokarmów w ilości ok. 1-2 %. Dawkowanie do zbiornika: 1 płaska łyżeczka (ok. 0,1g) na 25 l wody co 2-3 dni, uprzednio rozrabiając preparat w małej ilości wody (nie używać wody RO).
Jeśli mamy zamiar dawkować BioProbiotic, powiedzmy 1 czy 2 razy w tygodniu, wtedy rekomendujemy nie dodawać żadnych innych preparatów biologicznych, typu PSBbacter, BioEnzym.
BioEnzym - to kompozycja enzymów amylazy, proteazy oraz lipazy. BioEnzym ułatwia przyswajanie pokarmu, zwiększa przeżywalność nowonarodzonych krewetek, ryb. BioEnzym może być używany jako dodatek do samodzielnie przygotowywanych pokarmów w ilości 2-3%. Tak przygotowany pokarm powinien być zużyty od razu. Nie należy go przechowywać dłużej niż tydzień. BioEnzym korzystnie jest dodawać do pokarmu PIKOo i PIKOo new born mieszając w proporcji 50/50. Taką mieszankę można podawać jako pokarm dla nowonarodzonych krewetek w ilości 1 łyżeczka (dołączona do opakowania PIKOo lub BioEnzym) na 25-50 l wody.
RICH ONE - to bogactwo kwasów fulwowych, aminokwasów, mikroelementów oraz oligosacharydów, które otrzymywane są w naturalnych procesach m.in. fermentacji. Kwasy fulwowe zawarte w RICH ONE przyśpieszają i ułatwiają transport minerałów, witamin do komórek, zwiększają wchłanialność składników pokarmowych, wykazują bardzo silnie własności antyoksydacyjne. Po za tym dzięki zawartości m.in. aminokwasów, mikroelementów RICH ONE przyczynia się m.in. do rozwoju planktonu w akwarium i tworzenia równowagi biologicznej. RICH ONE można stosować w krewetkariach i akwariach roślinnych.
Czy wiesz, że…
Wykorzystując PSBacter możesz samodzielnie przygotować pełnowartościowy pokarm dla nowonarodzonych krewetek oraz narybku, larw, który pomoże zwiększyć przeżywalność. Wystarczy dokładnie wymieszać około 20% chlorelli oraz około 80% PSBacter. Można również dodawać do innych samodzielnie przygotowywanych pokarmów w ilości około 5-10 %. Tak przygotowany pokarm powinien być zużyty w miarę szybko. Nie należy go przechowywać dłużej niż miesiąc.
Przepis na 10 g...
- Odważyć 8 g PSBacter i 2 g chrollerli. Wymieszać dokładnie.
- Łyżeczkę umieścić w strzykawce, nabrać wody i dokładnie wymieszać.
- Podawać ze strzykawki 1 łyżeczkę (ok. 0,1 g) na 25 litrów wody 1-2 raz w tygodniu.
Zasada dawkowania naprzemiennego
Przy stosowaniu kilku preparatów najlepiej jest zastosować zasadę dawkowania naprzemiennego. Na czym to polega. Jeśli na przykład mamy preparaty uzupełniające, na przykład PSBacter, BioProbiotic, BioEnzym, to nie należy dozować pełnych dawek wszystkich preparatów na raz. Doprowadzić to może do przeciążenia biologicznego sytemu filtracji i tym samym do utraty stabilności biologicznej.
Aby efektywnie i bezpiecznie wykorzystać wszystkie wymienione preparaty najlepiej jest dozować je naprzemiennie i co tydzień albo po podmianie wody, stosować jeden, inny preparat.