Platinum Soil test 100 dni

Fotorelacja z testów porównawczych japońskich podłoży Platinum Soil i Platinum Hybrid Soil PHS oraz innego popularnego podłoża na rynku akwarystycznym. Celem testu było porównanie  nowych podłoży, które wprowadzamy na rynek, różnic w przyrostach roślinności oraz to czy podłoża Platinum Soil i Platinum Hybrid Soil PHS nie odbiegają jakościowo od popularnych produktów na rynku. Cały test trwał 102 dni. Zapraszamy.

Do testów użyte zostały:

  • trzy akwaria Aquael Shrimp Set 30
  • dodatkowe oświetlenie Leddy Smart 6 W
  • filtry kaskadowe Aquael Versamax-3
  • grzałki fixzone
  • dwutlenek węgla z butli wysokociśnieniowej

W akwariach, stosujemy filtry kaskadowe o dużym przepływie, Versamax- 3 Aquaela. W filtrze zmniejszamy wkłady gąbkowe o połowę, a na ich miejsce wkładamy złoża biologiczne Bioceramax ultra 1200.W oryginalnym zestawie, Shrimp Sety posiadają lampy Leddy Smart 6 W Sunny o barwie światła 6500 K. Dokładamy do zestawów po jednej lampie Leddy Smart 6 W Plant o barwie 8000 K.

W pierwszym lewym akwarium zasypujemy dno zbiornika, podłożem Platinum Soil w kolorze czarnym, w ilości 4,5 litra.

W tym i pozostałych zbiornikach zastosowane zostały bakterie firmy Microbe-lift Special Blend. Połowa przewidzianej dawki bakterii wydozowana została na dno pustego jeszcze akwarium, korzystnie jest tym wypadku wlanie wody do wysokości ok.1 cm w akwarium i następnie wymieszanie. W taki sposób rozcieńczymy preparat Microbe-lift Special Blend zapewniając jego równomierną dystrybucję w podłożu, co najważniejsze w dolnych jego partiach. Taki nasz pomysł, który dobrze się sprawdza. Drugie pół  dawki preparatu Microbe-lift Special Blend dozujemy do słupa wody. Kolejne dawki preparatu Microbe-lift Special Blend były dozowane we wszystkich akwariach przez 4 tygodnie zgodnie z zalecaniami producenta.

Drugie z zakładanych akwariów, jest na podłożu Platinum Hybrid Soil - PHS także kolor czarny. Jest to podłoże o doskonałych właściwościach Platinum Soil wzbogaconego o system długotrwałego nawożenia. Substancje odżywcze są uwalniane z woreczków umieszczanych w podłożu, których odpowiednią ilość dobiera się do wielkości zbiornika oraz do obsady roślinnej w nim umieszczonej. W naszym akwarium najpierw wsypujemy ok. 2 litrów podłoża, następnie wkładamy 2 woreczki nawozowe i przysypujemy je podłożem w ilości 2,5 litra. W trzecim akwarium zostało użyte podłoże wiodącej marki na rynku. Podłoże także w ilości 4,5 litra.

W kolejnym etapie zwilżone zostało podłoże we wszystkich akwariach orz zaczęliśmy sadzić rośliny. Do obsadzenia zostały użyte takie rośliny jak: Hygrophila Pinnatifida, Ludwigia Arcuata, Anubias nana, Hydrocotyle tripartita japan, rotala rotundifolia, eleocharis parvula.

Rośliny staraliśmy się sadzić w mniej więcej takich samych ilościach w każdym ze zbiorników. Anubiasy zostały przyczepione do małych korzeni mangrowych. Do akwariów włożone zostały skałki Geiryuseki Stone.

Następnie akwaria zostały zalane wodą o tych samych parametrach: H= 424,8 us, TDS=212,4 , pH=7,43, KH=4, GH=9, NO3 =0. Woda nalewana była do zbiorników wężykami tak, aby jak najmniej zmętnić akwaria.

Na poniższych zdjęciach pokazane są shrimp sety po zalaniu. Już na pierwszy rzut oka widać różnice pomiędzy podłożami.  Z trzech akwariów w zbiorniku z popularnym podłożem jest bardzo mała ilość pęcherzyków powietrza, woda jest mniej klarowna a samo podłoże ma kolor o lekkim zabarwieniu wpadającym w brąz. W dwóch pierwszych akwariach gdzie są podłoża PS i PHS, woda jest krystaliczna, podłoża mają kolor czarny występuje duża ilość pęcherzyków powietrza.

Przez pierwsze 14 dni w ogóle nie podmieniamy wody i pozwalamy na działanie sił natury. Uzupełniamy tylko naturalne ubytki wody w akwariach wodą RO. Celem takiego postępowania jest  ocena jak będą się zachowywać testowe akwaria. Głównie chodziło o zaobserwowanie: jak „dojrzewają akwaria”, zmian stężeń jonów NH4+, które jak wiadomo są uwalniane przez aktywne podłoża, zmian pH i przewodności oraz GH i KH.

Do pomiarów parametrów używaliśmy testów JBL (KH, GH, NH4, NO2, NO3), które bardzo cenimy ze względu na jakość wykonania oraz pewność oznaczeń. Natomiast do pomiaru pH oraz przewodności właściwej używaliśmy profesjonalnego sprzętu, tzn. miernika CPC-401 firmy Elmetron z czujnikiem temperatury, do pomiarów pH elektrody pH ERH-11 produkcji firmy Hydromet, kalibrowanej profesjonalnymi buforami Duracal firmy Hamilton, do pomiarów przewodności właściwej specjalnej elektrody EPS-3Z firmy Eurosensor kalibrowanej roztworami firmy Hamilton.

CO2
W trzech testowych zbiornikach podawaliśmy, CO2 od drugiego dnia od startu akwariów. Wykorzystano najprostsze dyfuzory nano ze spiekiem ceramicznym. Ile podawano CO2? Przy wartości KH wody w akwarium wynoszącej 0 i stosowaniu aktywnych podłoży stosowanie barwnikowych indykatorów CO2 jest naszym zdaniem bezsensu. Jednak, kiedy indykator wypełni się roztworem wody o znanym KH wtedy można oszacować stężenie CO2 w akwarium gdzie KH wynosi 0. I tak zrobiono, wypełniając indykatory przygotowanym laboratoryjne roztworem o KH wynoszącym dokładnie 4. Teraz można było wyregulować ilość podawanego CO2 obserwując zmiany barwy indykatora i ustawiając ilość bąbelków CO2 do osiągnięcia zielonej barwy indykatora.

Nawożenie
Od pierwszego dnia podawaliśmy nasze preparaty: CLARITY ONE K (zawierający potas) – w ilości 1 ml dziennie, CARBO ONE (preparat zawierający węgiel organiczny) 0,5 ml dziennie oraz przez pierwsze 30 dni BASIC ONE (wspomaga ukorzenianie się roślin i ich aklimatyzację) w ilości 1 ml dziennie. Po 30 dniach zamiast Basic ONE zaczęliśmy podawać preparat FORTE ONE (żelazo+mikroelementy) w ilości 0,25 ml. Po około 50 dniach wprowadziliśmy preparat GREEN ONE (NPK) w ilości 1 ml 2-3 razy na tydzień. Od 14 dnia regularnie podmienialiśmy wodę w ilości ok. 20-30%. Stężenie azotanów NO3 było utrzymywane na poziomie ok. 30 mg/l
W przypadku akwarium testowego zawierającego podłoże PHS (z systemem nawożenia) stosowaliśmy CARBO ONE 0,5 ml codziennie a po 30 dniach FORTE ONE (żelazo+mikroelementy) w ilości 0,25 ml. Preparat GREEN ONE wprowadzony został po 50 dniach w ilości 0,5 ml 2-3 razy na tydzień. Po 35 dniach wpuściliśmy po 5 krewetek Amano i po 2 Otoski.

Obok zamieszczamy wykresy zmian pH, przewodności właściwej, zmian NH4+, zmian GH (twardości ogólnej). Nie zamieszczamy wykresu zmian wartość KH. KH wynoszące 4 po zalaniu akwariów testowych po 24 godzinach wynosiło 0 we wszystkich zbiornikach i nie zmieniło się przez 14 dni. Zmiany stężenia NH4+. Na wykresie widać, że podłoża Platinum Soil (PS) oraz Platinum Hybrid Soil (PHS) uwalniają znacznie mniejsze ilości NH4+ niż popularne podłoże.

 Po 14 dniach w przypadku podłoży PS oraz PHS stężenie NH4+ wynosiło 0, gdzie w przypadku popularnego podłoża stężenie NH4+utrzymywało się na wysokim poziomie. Zmiany stężenia NH4+ zachodzące we wszystkich akwariach świadczą o działaniu tzw. cyklu azotowego. Jednak w akwarium z popularnym podłożem stężenie NH4+ spadło do 0 dopiero w 22 dniu a wysokie stężenie azotynów NO2- utrzymywało się przez 35 dni. W przypadku podłoży PSPHS stężenie azotynów NO2-  w 21 dniu wynosiło 0. Po prostu akwaria dojrzewały w różnym czasie.

 

Dzień 2

Dzień 16

Dzień 24

Dzień 36

Dzień 41 przed przecinką

Dzień 43 po przecince

Dzień 46

około 70 dnia następna dość radykalna przycinka. Przez ten okres rośliny znowu dostawały bardzo dużych przyrostów. Były kontynuowane co tygodniowe podmiany wody w ilości ok. 30 % i stosowane preparaty jak wcześniej. Po 102 dniach testów, kasujemy akwaria testowe z Platinium Hydrid Soil - PHS oraz z popularnym podłożem. Zdjęcie obok pokazuje jak akwaria wyglądają po 102 dniach. Sprawdzimy jak wygląda podłoże po 3 miesiącach w akwarium. Czy granulki są nadal trwałe, jak wyglądają korzenie roślin, czy mocno się ukorzeniły przez ten czas. Pierwsze akwarium z Platinum Soil chwilowo pozostało. Mamy plan aby zrobić totalny restart, usuwając wszystkie rośliny i sadząc nowe w tym samym podłożu. Ale opis tego testu niebawem.

No cóż... takie były ładne... Akwarium testowe nr 2 - Platinum Hybrid Soil - PHS

To też było ładne... Akwarium testowe nr 3 - popularne podłoże

Podsumowanie
Po ponad 100 dniach obserwacji można stwierdzić, że:
- Podłoże Platinum Hybrid Soil po wyjęciu z akwarium po 3 miesiącach nie tworzy absolutnie jakiegoś "błota" - posiada zwarte granulki, kształt granulek jest zachowany.
- Wszystkie 3 akwaria testowe świetnie się rozwinęły. Rośliny dostawały bardzo dużych przyrostów, były dobrze wybarwione.
- Rośliny w akwariach niesamowicie rozwinęły system korzeniowy
- Woda była krystalicznie czysta szczególnie w akwariach podłożami Platinum Soil (PS) i Platinum Hybrid Soil (PHS), nie oznacza to, że w akwarium z popularnym podłożem była mętna, absolutnie nie, też była krystaliczna. Ale była widoczna różnica.
Niebawem zamieścimy również test podłoży Platinum Soil oraz More Soil jako podłoży dla hodowców krewetek.

Wykonane testy w żaden sposób nie mogą być gwarancją oferowanych produktów ani przepisem na udane wykonanie akwarium ze względu na dużą ilość zmiennych parametrów panujących w akwarium takich jak: parametry wody, temperatura, objętość zbiornika, oświetlenie, nawożenie, stężenie CO2, częstość podmian wody, różnorodności roślin, użytych kamieni dekoracyjnych itp. Gwarantujemy poprawność i rzetelność danych i informacji z tych wykonanych obserwacji.

Udostępnij

Comments are closed.
Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner